Pod przewodnictwem ministra Joachima Brudzińskiego, któremu towarzyszył wiceminister Jarosław Zieliński, w Szkole Głównej Służby Pożarniczej spotkało się kierownictwo Państwowej Straży Pożarnej. W odprawie poświęconej podsumowaniu działalności formacji w 2017 roku brał udział świętokrzyski komendant wojewódzki PSP st.bryg. Adam Czajka, Komendant Miejski PSP bryg. Sławomir Karwat oraz komendanci powiatowi z terenu woj. świętokrzyskiego.

Był to rok wytężonej pracy, w którym nie obeszło się bez zdarzeń związanych z siłami przyrody, ale strażacy stanęli na wysokości zadania i udowodnili, że są służbą profesjonalną, sprawną i pomocną. Właśnie za taką postawę podziękował strażakom szef MSWiA. – To był wyjątkowy rok, w którym musieliśmy się, jako państwo i naród, zmierzyć z niespotykaną w tej części Europy anomalią pogodową, która dotknęła Polskę w sierpniu. Wywiązaliście się z tego zadania wzorowo – powiedział minister Joachim Brudziński. Podkreślił, że na strażakach spoczywa zarówno odpowiedzialność za bezpieczeństwo mieszkańców, jak i kolegów ze służby.

W Państwowej Straży Pożarnej pełni służbę ponad 30 tys. funkcjonariuszy, z których każdego dnia na pomoc potrzebującym rusza ponad 5 tys. strażaków. W ubiegłym roku jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały prawie 520 tys. razy. W porównaniu z 2016 r. odnotowano tym samym wzrost o ponad 16 proc. To najwyższa liczba interwencji, w których uczestniczyli strażacy na przestrzeni lat. W 2017 r. pożary stanowiły niecałe 25 proc. wszystkich zagrożeń, z którymi walczyli strażacy. Ponad 68 proc. stanowiły interwencje związane z miejscowymi zagrożeniami (wypadki drogowe, wichury, opady deszczu, itp.).

Podczas odprawy komendanci wojewódzcy PSP przedstawili najważniejsze informacje dotyczące ich garnizonów. Mówili m.in. o realizacji Programu Modernizacji, a także o najważniejszych interwencjach, w których brali udział ich podwładni – strażacy pomagali m.in. poszkodowanym w styczniowym karambolu na autostradzie A1, zawaleniu się budynku wielorodzinnego w Świebodzicach, czy usuwaniu skutków sierpniowych nawałnic, które przeszły nad Polską.

Aż 1 mld 723 miliony zł otrzymała Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicze Straże Pożarne w ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych w latach 2017-2020. Środki te zostaną przeznaczone na budowę nowych strażnic, zakup nowoczesnych wozów ratowniczo-gaśniczych oraz wyposażenia strażaków. Nie ma mowy o oszczędzaniu na bezpieczeństwie obywateli i ratujących ich strażaków, jak zapewnił minister Joachim Brudziński. Poprawa wyposażenia strażaków ma iść w parze ze wzrostem ich uposażenia. Pierwsze podwyżki zostały uruchomione na początku 2017 r. Natomiast, od 1 maja bieżącego roku regulacja uposażeń obejmie najmniej zarabiających strażaków, w tym tych nowoprzyjętych do służb resortu MSWiA. Kolejna podwyżka, która obejmie wszystkich funkcjonariuszy, została zaplanowana na 2019 rok. Młodzi ludzie dostaną jasny sygnał, że służby czekają na ich dołączenie do tego elitarnego grona, które będzie godnie wynagradzane.

Opracowanie: KG PSP
Zdjęcia: Tomasz Banaczkowski, „Przegląd Pożarniczy” 

siedziba

Komenda Miejska

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81/83, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 369 30 15

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

/096wcxtj27/skrytka

Odwiedzin dziś 73

Odwiedzin od 05.02.2019 2369

Kubik-Rubik Joomla! Extensions