Kieleckie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły o godz. 9.00 zapaleniem zniczy w miejscach poświęconych ich pamięci. Uroczystość była kontynuowana na cmentarzu na kieleckich Piaskach, przy obelisku upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w kieleckim więzieniu. Po przemówieniach okolicznościowych odbył się Apel Pamięci. Po nim złożono wieńce i zapalono znicze. Cmentarz przy ulicy Zagnańskiej, gdzie odbyły się uroczystości, jest miejscem symbolicznym. W tym miejscu funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa zakopywali ciała mordowanych w dawnym więzieniu kieleckim i innych miejscach kaźni.

Strażacy Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej PSP w Kielcach na czele z st. bryg. Robertem Sabatem – zastępcą świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego PSP i bryg. Sławomirem Karwatem – komendantem miejskim PSP w Kielcach upamiętnili pomordowanych zapaleniem zniczy pod ściana straceń i tablicą upamiętniająca zamordowanych w tamtejszym więzieniu.
Podczas uroczystości na cmentarzu złożony został wieniec od świętokrzyskich strażaków. Wieniec składali bryg. Sławomir Karwat i bryg. Adam Zaborowski.

O godzinie 15.00 w Bazylice Katedralnej w Kielcach odprawiona została msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po nabożeństwie złożono kwiaty przed ścianą straceń w dawnym więzieniu kieleckim przy ulicy Zamkowej, a o godz. 16.30 przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Stefana Żeromskiego odbyły się główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W uroczystościach udział wzięli świętokrzyscy parlamentarzyści, władze szczebla wojewódzkiego z wojewodą świętokrzyskim Agatą Wojtyszek i marszałkiem województwa świętokrzyskiego Andrzejem Bętkowskim na czele, władze samorządowe oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych, przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy Kielc.

W imieniu strażaków w uroczystościach brali udział zastępca komendanta miejskiego PSP mł. bryg. Mariusz Góra oraz naczelnik Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego KW PSP w Kielcach bryg. Sławomir Pietrzykowski.

Uroczystość uświetniły kompanie honorowe wystawione przez Policję, Wojsko oraz pododdział złożony z kilkudziesięciu pocztów sztandarowych, w tym Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach.

Opracował: bryg. Adam Zaborowski, KW PSP Kielce
Zdjęcia: KM PSP Kielce, Leszek Piekarski - redakcja Echo Dnia

 

siedziba

Komenda Miejska

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81/83, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 369 30 15

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

/096wcxtj27/skrytka

Odwiedzin dziś 144

Odwiedzin od 05.02.2019 6562

Kubik-Rubik Joomla! Extensions