15 października 2018 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach wpłynęło zgłoszenie o rozpylonym gazie w budynku Szkoły Podstawowej nr 9 w Kielcach. Na miejsce zdarzenia została zadysponowana specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczo-ekologicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Kielcach.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia dowódca akcji w wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalił, że na skutek rozpylenia gazu pieprzowego w jednym z pomieszczeń budynku zarządzono ewakuację szkoły. Wszyscy uczniowie oraz pracownicy zostali ewakuowani przed przybyciem zastępów PSP na miejsce zdarzenia. Jedna z uczennic, uskarżająca się na zawroty głowy przebywała pod opieką zespołu ratownictwa medycznego i po przebadaniu  została zabrana do szpitala na obserwację.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, następnie do pomieszczenia w którym doszło do rozpylenia gazu została wprowadzona rota zabezpieczona w sprzęt ochrony dróg oddechowych. Przy użyciu dostępnych przyrządów pomiarowych dokonała ona pomiarów atmosfery na obecność niebezpiecznych gazów. Pomiary nie stwierdziły zagrożenia. Szatnia w której doszło do rozpylenia jak również sąsiadujące z nią pomieszczenia zostały przewietrzone, po czym uczniowie wrócili do budynku szkoły.

Na miejsce zdarzenia przybyła Policja, która rozpoczęła czynności dochodzeniowe. W działaniach brały udział 4 zastępy PSP.

 

Opracowanie: mł. kpt. Maciej Bartusiak

Zdjęcia: Archiwum KM PSP w Kielcach.

siedziba

Komenda Miejska

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81/83, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 369 30 15

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

/096wcxtj27/skrytka

Odwiedzin dziś 22

Odwiedzin od 05.02.2019 10155

Kubik-Rubik Joomla! Extensions