4 grudnia 2018 roku do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Kielcach wpłynęło zgłoszenie o pożarze w zakładzie recyklingu zużytych opon metodą termolizy w miejscowości Nowiny.  Zakład w procesie przerobu gumy otrzymywał olej popirolityczny.  Pracownicy przed przybyciem zastępów Straży Pożarnej wyłączyli instalację pieca i podjęli nieskuteczną próbę gaszenia pożaru, przy użyciu pięciu gaśnic proszkowych .  

Po przybyciu na miejsce pożaru zastępów Straży Pożarnej kierujący działaniem ratowniczym w wyniku rozpoznania ustalił, że pożarem objęta jest komora pieca, a ogień wydobywa się przez uchylone drzwi pieca oraz komin do odprowadzania spalin. W pierwszej fazie działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu proszku gaśniczego przez właz techniczny z samochodu GBA-Rt 2,5/30/250Pr w celu ugaszenia pożaru. Działania prowadzono z wykorzystaniem drabiny D10W. Jednocześnie podano prąd wody z działka przenośnego w celu schładzania konstrukcji budynku.

W wyniku prowadzonych działań udało się obniżyć temperaturę komory załadowczej, jednak nie udało się przerwać procesu spalania. W związku z realnym zagrożeniem wybuchu pieca,  kierujący działaniem ratowniczym  zawnioskował do SK KM PSP w Kielcach o zadysponowanie dodatkowych zastępów z zapasem proszku gaśniczego. Na miejsce przybyła grupa operacyjna z KM PSP Kielce z zastępcą komendanta miejskiego PSP w Kielcach mł. bryg. Mariuszem Górą, który po zapoznaniu się z sytuacją przejął dowodzenie.

W wyniku przeprowadzonej analizy sytuacji ustalono, że przyczyną pożaru jest nieszczelność komory załadowczej (reaktora), przez którą wydobywa się i ulega spalaniu produkt procesu technologicznego. W tym czasie kontrolowano temperaturę płaszcza rektora poprzez przygaszanie pożaru przy użyciu gaśnic proszkowych oraz na bieżąco kontrolowano temperaturę komory załadowczej pieca przy użyciu kamery termowizyjnej i termometru zainstalowanego na obudowie pieca - maksymalne wskazanie 520 st. C.

Po przybyciu zastępu GBA 2/24Pr750 podano prąd proszku gaśniczego co doprowadziło do lokalizacji i całkowitego ugaszenia pożaru. Ze względu na wysoką temperaturę pieca, konieczne było dalsze dozorowanie oraz zabezpieczania ugaszonego urządzenia aż do czasu całkowitego wychłodzenia komory reaktora. Na miejsce zdarzenia zadysponowano Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego  w celu dokonania oceny ewentualnych uszkodzeń konstrukcji budynku narażonej na działanie wysokiej temperatury.

W wyniku pożaru nie ucierpiał żaden z pracowników.  Dzięki działaniom gaśniczym zastępów Straży Pożarnej udało się zapobiec wybuchowi zamkniętej komory pieca przemysłowego, uratowano instalację do termolizy gumy, której wartość właściciel oszacował na 4 miliony złotych.

W działaniach gaśniczych, które trwały  ponad 6 godzin brało udział 18 zastępów Straży Pożarnej i 42 strażaków , w tym 3 zastępy OSP i 14 strażaków OSP. Na czas działań teren działania JRG PSP Nr 3 w Kielcach zabezpieczała jednostka OSP Bilcza.

 

Opracowanie : mł.bryg. Mariusz Góra

Zdjęcia: Archiwum KM PSP Kielce

siedziba

Komenda Miejska

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81/83, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 369 30 15

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

/096wcxtj27/skrytka

Odwiedzin dziś 1

Odwiedzin od 05.02.2019 10038

Kubik-Rubik Joomla! Extensions