4 stycznia 2019 roku do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Kielcach wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie budynku jednorodzinnego. Natychmiast zadysponowano na miejsce zdarzenia 6 zastępów Straży Pożarnej. Budynek był drewniany, ocieplony styropianem, kryty blachą trapezową. Dodatkowo w części parterowej przy piecu grzewczym i przylegającym do niego filarze kominowym wystąpił pożar ukryty - widoczny niewielki ogień wydostający się z filara kominowego - pożar sadzy spowodował wypalenie dolnej części przewodu kominowego przy wyczystce. Spowodowało to zapalenie się belki konstrukcyjnej domu.

Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca grzewczego z równoczesną rozbiórką nadpalonych elementów konstrukcyjnych budynku część dolnej ściany wewnętrznej, ściany zewnętrznej oraz paneli podłogowych. Przy podłodze została usunięta część belki konstrukcyjnej przy użyciu piły mechanicznej do drewna. Na palące się elementy konstrukcyjne podano jeden prąd gaśniczy. Równocześnie kontrolowano temperaturę przewodu kominowego przy użyciu kamery termowizyjnej - temperatura ok. 70 st.C.

W końcowej fazie działań skontrolowano przewietrzony budynek urządzeniem pomiarowym na obecność tlenku węgla- wynik negatywny. Dodatkowo jeszcze raz sprawdzono temperaturę na parterze oraz poddaszu, która systematycznie obniżała się. Na miejsce działań przybył się przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn, który zaoferował pomoc rodzinie mieszkającej w budynku. Lokatorzy postanowili pozostać w domu. Będąca na miejscu Policja wszczęła czynności wyjaśniające. W wyniku przeprowadzonej akcji ratowniczo-gaśniczej uratowano budynek mieszkalny. W działaniach gaśniczych brało udział 6 zastępów 27 strażaków, w tym 3 zastępy OSP z terenu gminy.

Zdjęcia : Archiwum KM PSP Kielce

Opracowanie: kpt. Sebastian Wosik

 

siedziba

Komenda Miejska

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81/83, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 369 30 15

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

/096wcxtj27/skrytka

Odwiedzin dziś 1

Odwiedzin od 05.02.2019 10038

Kubik-Rubik Joomla! Extensions