6 marca 2019 roku około godz. 8.00 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Kielcach otrzymał zgłoszenie o pomocy Policji w poszukiwaniu zaginionej osoby. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastęp ratownictwa wodnego SLRW z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Kielcach oraz trzy zastępy OSP z Samsonowa, Zagnańska i Szałasu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia otrzymano informację od Policji o zaginięciu młodego mężczyzny, który 05.03.2019r. około godz. 18:00 wyszedł z domu i nie powrócił na noc.

Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały na wspólnym z Policją i pod jej nadzorem prowadzeniu poszukiwań w/w osoby. Na miejsce zdarzenia Policja zadysponowała funkcjonariusza z psem tropiącym, który jednoznacznie nie wskazał kierunku, w jakim mógł oddalić się zaginiony. Poszukiwania zostały zawieszone o godzinie 12:00, a zastępy powróciły do jednostek. W godzinach popołudniowych wznowiono poszukiwania zaginionego w wytypowanym przez Policję zbiorniku wodnym (stawie) o powierzchni 1,5 ha i głębokości do ok. 4 m. Działania przybyłego zastępu Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zwodowaniu pontonu oraz przeszukaniu zbiornika wodnego przy użyciu bosaka. Jednocześnie ratownik ubrany w suchy skafander i zabezpieczony linką ratowniczą spenetrował nabrzeże. Ze względu na zapadający zmierzch zakończono poszukiwania i powrócono do jednostki.

Następnego dnia wznowiono poszukiwania w wytypowanym przez Policję zbiorniku wodnym. Działania zastępu ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG PSP nr 2 w Kielcach polegały na przeszukaniu dna stawu, początkowo przy użyciu bosaka. Podczas przeszukiwań wyznaczono na zbiorniku obszar o powierzchni około 50 m2, gdzie głębokość wody wynosiła około 3 m. Następnie rozpoczęto przeszukiwanie wyznaczonego obszaru przez nurka asekurowanego z brzegu na lince. Po około godzinnych poszukiwaniach nurek odnalazł ciało na głębokości około 3m.

W uzgodnieniu z Policją ciało mężczyzny wydobyto na brzeg i zabezpieczono, a po wykonaniu czynności dochodzeniowych przez Policję zastępy powróciły do koszar.

W działaniach poszukiwawczych, które trwały niespełna 13,5 godziny udział brało 11 zastępów, w tym 44 strażaków.

 

Autor: bryg. Szymon Górski.

Zdjęcia: Archiwum JRG PSP Nr 2 Kielce

 

siedziba

Komenda Miejska

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81/83, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 369 30 15

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

/096wcxtj27/skrytka

Odwiedzin dziś 141

Odwiedzin od 05.02.2019 6559

Kubik-Rubik Joomla! Extensions