28 marca 2019 roku do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Kielcach wpłynęło zgłoszenie, o zasłabnięciu operatora w kabinie żurawia budowlanego. Niezwłocznie na miejsce zdarzenia zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego „Kielce 3” wraz z podnośnikiem hydraulicznym o wysięgu 42 metrów.

W chwili przybycia zastępów Straży Pożarnej, przytomny operator znajdował się w kabinie na wysokości ok. 25 metrów, pod opieką pracownika budowy oraz ratownika medycznego.

Działania ratowników z SGRW „Kielce 3” polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu napięcia do żurawia oraz dotarciu ratowników po drabince technicznej  do osoby poszkodowanej. Ze względu na trudne warunki terenowe stwierdzono brak możliwości sprawienia podnośnika hydraulicznego do żurawia. Ratownicy po zabezpieczeniu osoby poszkodowanej i zbudowaniu układu do opuszczania, ewakuowali ją na poziom terenu przy asyście ratownika.  Następnie poszkodowanego zabezpieczono na desce ortopedycznej i przeniesiono do Zespołu Ratownictwa Medycznego, po czym przetransportowano do szpitala.

W działaniach brało udział dwa zastępy Straży Pożarnej i ośmiu ratowników.

Opracował: st. kpt. Marek Dyk

Zdjęcia: Archiwum JRG PSP Nr 3 Kielce

siedziba

Komenda Miejska

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81/83, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 369 30 15

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

/096wcxtj27/skrytka

Odwiedzin dziś 1

Odwiedzin od 05.02.2019 10038

Kubik-Rubik Joomla! Extensions