17 kwietnia 2019 roku przy ulicy Sandomierskiej w Kielcach doszło do wypadku komunikacyjnego dwóch samochodów osobowych, w którym poszkodowanych zostało siedem osób, w tym trójka dzieci. Jako jedna z pierwszych na miejscu zdarzenia była nasza pracownica – członek korpusu służby cywilnej Katarzyna Klepacz, która wraz z pracownikami biura zarządu ZOSP RP – Agnieszką Łochowską i Piotrem Biegańskim oraz funkcjonariuszem Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach str. Jackiem Bugajskim udzielili pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

O życiu i stanie zdrowia osób poszkodowanych w wypadkach samochodowych często decydują pierwsze minuty po zaistnieniu zdarzenia. Moment, w którym na miejscu wypadku nie ma jeszcze służb ratowniczych, a pojawiają się przypadkowi świadkowie. Niestety niejednokrotnie zdarza się, że osoby przebywające na miejscu wypadku nie udzielają poszkodowanym pomocy, tłumacząc się strachem czy brakiem umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Wielokrotnie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach wpływają zgłoszenia od osób, które widziały że doszło do wypadku komunikacyjnego, jednak nie zatrzymały się by sprawdzić co się stało, czy są osoby poszkodowane, które potrzebują pomocy.

Jesteśmy dumni, że nasi funkcjonariusze i pracownicy nie są obojętni na ludzką krzywdę i niejednokrotnie jako świadkowie zdarzenia udzielają pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów PSP strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odłączyli zasilanie z akumulatorów, udzielili rannym osobom wsparcia psychicznego, wręczyli rannym dzieciom maskotki „Misia Ratownika”, oraz usunęli z jezdni plamę płynów eksploatacyjnych. Ranna kobieta i dwoje dzieci po przebadaniu przez zespół ratownictwa medycznego zostali zabrani do szpitala.

Opracowanie: asp. Marcin Pastuszka

Zdjęcia: archiwum KM PSP Kielce

siedziba

Komenda Miejska

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81/83, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 369 30 15

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

/096wcxtj27/skrytka

Odwiedzin dziś 49

Odwiedzin od 05.02.2019 68527

Kubik-Rubik Joomla! Extensions