5 maja 2019r. w miejscowości Chrusty gm. Zagnańsk doszło do pożaru budynku konferencyjno-szkoleniowego "Lipowy Dwór" wchodzącego w skład kompleksu budynków Ośrodka Rehabilitacji Polanika. Po dojeździe na miejsce zdarzenia Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej pożarem objęta była część dachu budynku. Działania strażaków w pierwszej fazie działań polegały na zabezpieczeniu terenu działań i odłączeniu zasilania energetycznego oraz instalacji gazowej. Następnie podano dwa prądy wody w natarciu na dach, jednocześnie wprowadzająć ratowników zabezpieczonych w aparaty ochrony układu oddechowego z trzecim prądem wody do wnętrza obiektu.

W trakcie przeszukiwania pomieszczeń znajdujących się w podpiwniczeniu budynku wykryto i ugaszono zarzewia ognia, znajdujące się w strefie zabudowy podsufitowej. Wraz z dojazdem dodatkowych sił i środków podano kolejne prądy wody na palący się dach wykorzystując do tego między innymi drabinę mechaniczną z JRG PSP Nr 1 Kielce.

Celem zapewnienia ciągłości podawania prądów gaśniczych na miejsce pożaru zadysponowano cysternę pożarniczą, a przy użyciu dwóch pomp pływających sprawiono stanowisko wodne, wykorzystując pobliski zbiornik przeciwpożarowy.

Na miejsce zdarzenia przybyła grupa operacyjna KM PSP Kielce pod dowództwem z-cy komendanta miejskiego PSP kpt. Michała Świądra, a także Wójt Gminy Zagnańsk i Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który wydał decyzję o wyłączeniu obiektu z użytkowania.

Po lokalizacji pożaru, ratownicy przystąpili do rozbiórki pokrycia dachu budynku w celu dogaszenia zarzewi ognia oraz ewakuacji pozostałego mienia.

W działaniach ratowniczo-gaśniczych, które trwały ponad 12 godzin, udział wzięło 25 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 95 ratowników, Pogotowie Ratunkowe, Policja oraz Pogotowie Gazowe i Energetyczne.

 

Opracował: mł.kpt. Marcin Pastuszka

Zdjęcia: Archiwum KM PSP Kielce

siedziba

Komenda Miejska

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81/83, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 369 30 15

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

/096wcxtj27/skrytka

Odwiedzin dziś 51

Odwiedzin od 05.02.2019 68529

Kubik-Rubik Joomla! Extensions