10 Maja 2019r. do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Kielcach wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Radlin gm. Górno.

W chwili przybycia na miejsce zdarzenia Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej stwierdzono w pełni rozwinięty pożar częściowo murowanego budynku krytego eternitem.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch prądów wody w natarciu na płonący budynek. W międzyczasie kierujący akcją uzyskał od sąsiadów informację, że w jednym z pomieszczeń płonącego budynku mogą znajdować się butle z gazem. Przystąpiono do natychmiastowego przeszukania pomieszczenia, po czym wyniesiono z niego 5 butli z gazem propan-butan, jedną butlę z tlenem oraz jedną butlę z dwutlenkiem węgla. Wyniesione butle nie były poddane promieniowaniu cieplnemu, ich temperaturę skontrolowano za pomocą kamery termowizyjnej nie stwierdzając zagrożenia.

Po zlokalizowaniu pożaru, wewnątrz stodoły ujawniono kolejne dwie butle z gazem, które były narażano na działanie wysokiej temperatury. Z informacji uzyskanych od najemcy budynku stodoły, który w międzyczasie dojechał na miejsce zdarzenia strażacy ustalili, że jedna z nich to pełna butla z acetylenem, natomiast druga to pusta butla z tlenem. Poza nimi w budynku składowane były m.in.: słoma, deski, płyty wiórowe, wykładziny podłogowe, części samochodowe oraz narzędzia warsztatowe.

Kierujący działaniem ratowniczym natychmiast wycofał ratowników działających w bezpośrednim sąsiedztwie pożaru, nakazując im schronienie się za jednym z pojazdów gaśniczych. Po upewnieniu się, że wszyscy ratownicy są bezpieczni przystąpiono do chłodzenia butli z acetylenem rozproszonym prądem wody z przenośnego działka gaśniczego przenośnego, cały czas monitorując jej temperaturę .

Niestety po kilkunastu minutach od rozpoczęcia chłodzenia doszło do wybuchu butli z acetylenem, w wyniku którego rannych zostało dwóch strażaków OSP.

Poszkodowanym strażakom natychmiast została udzielona kwalifikowana pomoc przedmedyczna. Przybyłe na miejsce zdarzenia Pogotowie Ratunkowe przebadało rannych strażaków, którzy następnie zostali zabrani do szpitala.

Na miejsce zdarzenia przybyła grupa operacyjna KM PSP wraz z Zastępcą Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach mł. Bryg. Mariuszem Górą, który po zapoznaniu się z sytuacją przejął dowodzenie. Na miejsce zdarzenia przybyła również grupa operacyjna KW PSP wraz z psychologiem.

Po upewnieniu się, że wewnątrz nie znajdują się już żadne butle, mogące stwarzać zagrożenie przystąpiono do prac rozbiórkowych spalonej konstrukcji budynku oraz przelewania jej nadpalonych elementów. Równocześnie przybyły na miejsce psycholog KW PSP udzielał wsparcia psychicznego strażakom biorącym udział w zdarzeniu.

Pogorzelisko było na bieżąco monitorowane za pomocą kamery termowizyjnej. Po wyeliminowaniu wszystkich zarzewi ognia, miejsce zdarzenia zostało protokolarnie przekazane Policji, która wszczęła własne czynności dochodzeniowe w tej sprawie.

W działaniach które trwały ponad 6 godzin brało udział 13 zastępów Straży Pożarnych, Policja, Pogotowie Ratunkowe oraz Pogotowie Energetyczne.

 

Opracował: mł.kpt. Marcin Pastuszka

Zdjęcia: Archiwum KM PSP Kielce

siedziba

Komenda Miejska

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81/83, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 369 30 15

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

/096wcxtj27/skrytka

Odwiedzin dziś 45

Odwiedzin od 05.02.2019 68523

Kubik-Rubik Joomla! Extensions