31 maja 2019r. odbyły się powiatowe ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem "Morawica 2019" zorganizowane wspólnie z Policją z użyciem wydzielonych sił odwodów operacyjnych z terenu powiatu kieleckiego.

Założenia do ćwiczeń obejmowały dwa  zasadnicze epizody, które spowodowały określoną reakcję służb ratowniczych oraz podmiotów współdziałających podczas ćwiczeń. Poszczególne epizody zazębiały się i utworzyły ciąg wydarzeń w układzie chronologicznym.

Pierwszy epizod zakładał pożar na terenie szpitala psychiatrycznego w Morawicy, gdzie w jednym z pomieszczeń zabarykadowała się grupa około 9 chorych, którzy wzniecili pożar. Część pacjentów znajdowała się w zadymionych pomieszczeniach, a pozostali ewakuowali się na dach budynku odcinając sobie tym samym drogę ucieczki przed pożarem.

Drugi epizod rozegrał się natomiast w lesie znajdującym się przy zbiorniku wodnym „Morawica”, gdzie wybuchł pożar. Ze względu na silny wiatr o zmiennym kierunku, pożar bardzo szybko się rozprzestrzeniał w kierunku zlokalizowanego również w tym samym lesie obozu Związku Harcerstwa Polskiego, w którym uczestniczyło 50 osób. Pożar odcina harcerzom możliwość ucieczki. Ponadto na drzewie blisko zbiornika wodnego „Morawica” zawisł spadochroniarz. Dostęp do obozu harcerskiego i spadochroniarza możliwy jest tylko poprzez zbiornik wodny „Morawica”.  

W czasie trwania działań ratowniczo-gaśniczych prowadzonych przez strażaków, Policja zajmowała się poszukiwaniem zbiegłych i niebezpiecznych pacjentów szpitala psychiatrycznego przy pomocy psa tropiącego i drona.

Ćwiczenia były okazją do sprawdzenia obowiązujących procedur ratowniczych oraz zasad w zakresie współpracy ze innymi służbami takimi jak: Państwowe Ratownictwo Medyczne, Policja , Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego w Kielcach oraz Zarządzanie Kryzysowe Miasta i Gminy Morawica.

Celem ćwiczeń było m.in. doskonalenie procedur alarmowania, zapoznanie funkcjonariuszy PSP oraz druhów OSP ze specyfiką wielowątkowej akcji ratowniczo – gaśniczej z elementami ratownictwa wysokościowego oraz wodno - nurkowego jak również doskonalenie umiejętności zarządzania obszarem zdarzenia w zakresie podejmowania działań przed przybyciem sił i środków PSP,

Ćwiczenia obserwował naczelnik wydziału operacyjnego KW PSP w Kielcach wraz z zespołem rozjemców z sąsiednich powiatów, którzy dokonają oceny prowadzonych działań ratowniczych.

W ćwiczeniach trwających prawie 4 godz. udział brało 35 samochodów ratowniczych i 140 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych.

 

Opracował: mł. kpt. Marcin Pastuszka

Zdjęcia: Archiwum KM PSP Kielce, UMiG Morawica

siedziba

Komenda Miejska

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81/83, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 369 30 15

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

/096wcxtj27/skrytka

Odwiedzin dziś 47

Odwiedzin od 05.02.2019 68525

Kubik-Rubik Joomla! Extensions