24 czerwca 2020 roku do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym. Do zdarzenia zadysponowano 3 zastępy straży pożarnej. Na miejscu okazało się, że na drodze krajowej nr 73 leży przewrócony ciągnik siodłowy Scania z naczepą oraz przewożony ładunek - betonowy prefabrykat o długości około 25 metrów i wadze 24 ton.

Kierowca znajdował się poza pojazdem. Ze zbiorników samochodu ciężarowego wyciekał olej napędowy, a w obrębie pojazdu panowało duże zadymienie oraz iskrzenie z instalacji elektrycznej pojazdu.

Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu kierowcy, podaniu dwóch prądów piany ciężkiej na rozlane na jezdni i poboczu paliwo, oraz zabezpieczeniu wycieku. Poszkodowany został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego, który przetransportował rannego do szpitala. Ze względu na intensywny wyciek paliwa z obu zbiorników oraz duże jego rozlewisko na jezdni zadysponowano na miejsce dodatkowe zastępy , w tym samochód ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Przy użyciu sorbentu wykonano obwałowanie na kierunku spływania paliwa po pasie drogowym.

Właściciel firmy transportowej zadysponował na miejsce zdarzenia dwa dźwigi oraz zastępcze ciągniki siodłowe z naczepami celem zabrania uszkodzonego pojazdu oraz ładunku. Przy użyciu dwóch dźwigów usunięto poza jezdnię naczepę, ciągnik siodłowy oraz element betonowy, który tarasował drogę. Firma FB Serwis zobowiązała się do oczyszczenia drogi, utylizacji zużytego sorbentu oraz zanieczyszczonego gruntu.

Po 7 godzinach działań przywrócono ponownie przejezdność drogi krajowej. W działaniach brało udział 19 strażaków i 6 zastępów PSP i OSP.

 

Opracował: mł.bryg. Wieczorek Piotr

Zdjęcia: Archiwum JRG PSP Nr 4 Chmielnik

siedziba

Komenda Miejska

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81/83, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 369 30 15

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

/096wcxtj27/skrytka

Odwiedzin dziś 59

Odwiedzin od 05.02.2019 68537

Kubik-Rubik Joomla! Extensions