Sala edukacyjna "OGNIK" powstała w listopadzie 2017r. w ramach rządowego programu wspomagania organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”. Program ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów nie tylko w szkole, ale i poza nią. W ramach programu strażacy w powstałej sali edukacyjnej „OGNIK” będą prowadzić zajęcia szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego. Jednym z celów programu jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa przeciwpożarowego poprzez prowadzenie bezpośrednich działań praktycznych podnoszących wiedzę i umiejętności reagowania w sytuacjach zagrożenia.


Na realizację projektu przez Komendę Miejską PSP w Kielcach wygospodarowane zostały pomieszczenia urządzone zgodnie z wytycznymi Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Sala przypomina typowe mieszkanie wraz ze sprzętem i wyposażeniem, które mogą być źródłem zagrożeń. W sali mamy zaaranżowane pomieszczenia:
•    kuchni, w której „powstał pożar” kuchenki gazowej,
•    pokoju dziennego w którym „zapalił” się telewizor i choinka, oraz
•    łazienki z piecykiem gazowym i „niesprawną” wentylacją.

 

W ramach programu przeszkoleni strażacy  prowadzą zajęcia szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa, zarówno teoretyczne jak i praktyczne, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego. Rolą strażaków jest wytłumaczenie dzieciom:
•    jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem),
•    jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń,
•    do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego,
•    jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem.

 

Ponadto dzieci mogą zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar.
Sala „Ognik” w Kielcach powstała dzięki środkom finansowym z budżetu państwa oraz Miasta Kielce. Jest to druga taka sala w województwie świętokrzyskim.
Jesteśmy przekonani, że szkolenia realizowane w ramach projektu przełożą się na zmniejszenie liczby pożarów i osób poszkodowanych oraz zatruć tlenkiem węgla (czadem)  w naszych domach.

 

KONTAKT:

Komenda Miejska
Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach
ul.Sandomierska 81/83, 25-324 Kielce
Telefon kontaktowy: 41 369 30 10
fax. 41 369 30 15
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

ZAŁĄCZNIKI DO POBRANIA

Karta zgłoszenia

Regulamin sali OGNIK

siedziba

Komenda Miejska

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81/83, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 369 30 15

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

/096wcxtj27/skrytka

Odwiedzin dziś 45

Odwiedzin od 05.02.2019 68523

Kubik-Rubik Joomla! Extensions